آرتروز چیست و روش درمان آرتروز پا و مچ چگونه است

آناتومی پا

در قسمت انتهایی پا 26 استخوان و بیش از 30 مفصل وجود دارد. باندهای محکم بافتی به نام رباط، استخوان ها و مفاصل را کنار هم نگه داشته اند. ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها به همراه مفاصل کنترل حرکت انسان را بر عهده دارند. حرکت های آرام و محدود این اعضا باعث می‌شود که انسان به راحتی گام بردارد. وجود آرتروز باعث درد و کاهش حرکت این اعضا می‌شود و در نتیجه گام برداشتن را تحت تاثیر مستقیم قرار می‌دهد.

آرتوروز چیست؟

آرتوروز یک اصطلاح گسترده است و شامل حالتهای مختلفی می‌شود که یک مفصل نمی‌تواند کار نرمال خود را انجام دهد. آرتوروز می‌تواند در کمر، گردن، لگن، زانو، شانه، دست، پا و مچ پا بروز کند. تقریبا نیمی از مردم دنیا در سنین 60 تا 70 سالگی آرتوروز پا و مچ پا دارند.

انواع مختلفی از آرتوروز وجود دارد. شایعترین نوع آرتوروز، اوستیئوآرتریتیس (oseteoarthritis) است که مربوط به ساییدگی و پارگی غضروف مفاصل است که با افزایش سن اتفاق می افتد و نتیجه آن التهاب، سرخی، ورم و درد در مفاصل است.

همچنین یک آسیب دیدگی ناگهانی مانند شکستن استخوان، پاره شدن رباط یا پیچ خوردگی متوسط پا می‌تواند باعث شود تا مفصل آسیب دیده در آینده دچار آرتوروز شود حتی اگر بهترین مراقبتهای پزشکی برای درمان آسیب دیدگی توجه شده باشد.

آرتوروز روماتوئید نوع دیگر آرتوروز است. این عارضه حالتی التهابی است که به دلیل تحریک در پوشش مفاصل (Synovium) بوجود می آید. افرادی که برای بیش از 10 سال به این عارضه مبتلا باشند، به احتمال بسیار زیاد در قسمت پا و مچ پا نیز درگیر این بیماری هستند.

انواع دیگر آرتروز التهابی عبارتند از نقرس، لوپوس، اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت پسوریاتیک.                                                                                                                   

 آرتروز پا و مچ پا چیست

درد و حالت چوب شدگی که با افزایش سن در پا ومچ پا به وجود می‌آید میتواند آرتوروز باشد و در صورتی که به درمان این عارضه توجه نشود آزاردهنده و بدتر می‌شود. در نهایت به حدی مشقت بار می‌شود که دیگر بیمار نمی‌تواند حتی برای یک مسافت کوتاه راه برود. آرتوروز شدید بر حرکت و کیفیت زندگی افراد بسیار اثرگذار است.

درمان آرتروز پا و مچ پا

در درمان صحیح آرتروز علاوه بر درد به نقص مفاصل نیز توجه می‌شود. درد زمانی بروز می‌کند که مفاصل آسیب دیده باشند. آسیب دیدگی مفاصل می‌تواند به علت ورم ناشی از آرتروز التهابی، از بین رفتن سطح مفصل (غضروف) یا یک حادثه باشد. اگر این آسیب دیدگی درمان نشود، بخشهای دیگر پا و کف پا نیز دچار ناهنجاری می‌شوند.

اگر پزشک در فردی تشخیص آرتروز بدهد، معمولا سوابق پزشکی فرد را بررسی می‌کنند. علاوه بر این با استفاده از X-ray و تست های کلینیکی و آزمایشگاهی مانند CT یا MRI، نوع و میزان پیشرفت آرتروز را مشخص می‌کنند.

پزشکان برای درمان آرتروز، از رژیم های غذایی، داروهای خوراکی (ضد التهابی)، تزریق استروئید، فیزیوتراپی، کاهش وزن و یا تجهیزات ارتوپدی مانند کفی و کفش یا براکتها استفاده می‌کنند. شاید جراحی هم نیاز باشد. با استفاده از جراحی مفصل آرتروزی پاکسازی شده، حرکتهای دردناک از بین رفته و مفصل آسیب دیده با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌شود. بعد از عمل یک دوره نقاهت باید سپری شود که در این دوره پا گچ گرفته شده یا باید از کفش و براکت مخصوص استفاده کرد.

چه کسانی در خدمت بیماران آرتروزی هستند؟

جراحان ارتوپد، پزشکان، به عنوان متخصصین سلامت پا، که در روشهای جراحی یا غیر جراحی تخصص دارند، می‌توانند آرتروز را تشخیص و آن را مداوا کنند. همچنین روماتولوژیست ها،متخصصین طب فیزیکی، پدورتیست ها، فزیوتراپها و ارتوپدین فنی کسانی هستند که در درمان آرتروزها به بیماران خدمت می‌کنند.       

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *