آشنایی با انواع اسکن کف پا و کاربردهای هر کدام

قبل از این که راجع به اسکن کف پا (فوت اسکن) صحبت کنیم، باید از نقش مهم پا در زندگی و فشاری که در فعالیت­های روزانه تحمل می­ کند، صحبت کنیم. کف پای ما دارای تعداد زیادی حسگر بر روی سطح خود است که تعداد آن­ها از تعداد حسگرهای روی صورتمان بیشتر است. از آن مهمتر، پاهای ما، ما را در هنگام راه رفتن صاف نگاه می­ دارند، وزن کل بدن ما را تحمل می­ کنند و ما را قادر می­ سازند که حرکت کنیم. ما اغلب فشار وارده به پا و کف پا در طول روز را دست کم می­ گیریم.

تفاوت معنی foot و leg
مشکلی در زبان فارسی وجود دارد که گاها خواننده را دچار سردرگمی می­ کند. این مشکل عبارت است از تفاوت بین معنی Foot  و Leg. در زبان انگلیسی Leg به معنای کل پا (از لگن تا کف پا) می­ باشد. در حالی که Foot به معنای قسمتی از پا است که بین مچ پا تا کف پا قرار گرفته است. با توجه به این توضیحات، در هنگام مطالعه این مقاله باید به این موضوع دقت شود که دو کلمه Foot و Leg با هم اشتباه نشوند.

آشنایی با ساختار کف پا
کف پا از 26 استخوان و تعداد زیادی ماهیچه، مفصل و رباط تشکیل شده است. عملکرد صحیح این اجزای تشکیل دهنده­ ی پا باعث، عملکرد صحیح پا در هنگام راه رفتن در انسان می­ شود. در صورتی برای هر یک از این اجزا مشکلی ایجاد شود و این بخش نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، مشکلاتی از قبیل درد در کف پا، مشکلاتی در راه رفتن، تغییر شکل پا، افتادگی قوس کف پا، پلنتار فاشیاتیس، درد پاشنه، پیچ­ خوردگی مکرر مچ پا و بسیاری مشکلات دیگر بروز کرده و زندگی فرد مبتلا را از حالت نرمال خارج می­ کند.

استخوان های کف پا

یکی از راه­های تشخیص مشکلات ساختاری در کف پا، فوت اسکن است. اگر به دنبال این هستید که راهی جهت مشاهده مشکلات پنهان در ساختار پا بیابید، مشکلاتی که به صورت چشمی و فیزیکی قابل رویت نیستند، به ادامه این مقاله توجه کنید.

چه تجهیزاتی برای اسکن کف پا وجود دارند؟

امروزه از ابتدایی ترین و ساده ترین دستگاه­ها تا پیشرفته ترین و علمی­ ترین دستگا­ه­های اسکن در کلینیک­ها و مطب­ها مورد استفاده قرار می­ گیرند که هر کدام از این دستگاه­ها قابلیت­ها و محدودیت­هایی دارند که نیاز است تا متخصصین به طور کامل جهت به کارگیری مناسب آن­ها توجیه شده و آموزش دیده باشند. در ادامه این دستگاهها را به طور کامل شرح داده و تفاوت­ها و کاربردهای آن­ها را مورد بررسی قرار می­ دهیم.

اسکنرهای نوری کف پا

این اسکنرها، از یک صفحه شیشه­ ای، یک منبع نور و یک دوربین تشکیل شده­ اند. عملکرد این اسکنرها مشابه دستگاه­های اسکن کاغذ بوده و جهت بررسی وضعیت قوس پا و همچنین اندازه­ گیری ابعاد پا مورد استفاده قرار می­ گیرند.

در این نوع فوت اسکنرها، بیمار بر روی سطح شیشه ­ای می­ ایستد، اسکنر تصویر منعکس شده از کف پای بیمار را اسکن، یا عکسبرداری می­ نماید.

ار آنجا که هر چه فشار یک نقطه از پا با زمین بیشتر باشد، رنگ آن قسمت به سفیدی نزدیک می شود. یکی از کابردهای دیگر این نوع اسکن این است که با استفاده از تغییر رنگ پا در نقاط پر فشار کف پا، مناطقی که وزن بیشتری را تحمل می­ کنند و فشار بیشتری به زمین وارد می­ کنند مشخص می­ شود.

در مجموع این نوع از دستگاه­ها می­ توانند جهت تعیین نوع کف پا (صاف، نرمال یا قوس زیاد)، تعیین مناطق پر فشار با دقت و رزولوشن پایین و همچنین اندازه­ گیری طول و عرض پا استفاده شوند.

https://www.bisturmed.si/images/fiz/DSC_0046.JPG

نقاط قوت این دستگاه­ها عبارتند از:

 • قیمت پایین
 • سادگی در استفاده
 • برطرف کردن استخراج سایز پای بیمار
 • تشخیص نوع قوس در حالت ایستاده

نقاط ضعف این دستگاه عبارتند از:

 • عدم اندازه­ گیری دقیق فشار وارده به کف پا در قسمت­های مختلف
 • عدم امکان تشخیص کف پای صاف فیکس از کف پای صاف منعطف
 • عدم امکان تست در حالت راه رفتن (دینامیک)
 • عدم امکان شبیه­ سازی بخش­های مختلف پا و تشخیص آسیب­های احتمالی

متخصصین باید از اطلاعات به دست آمده از این دستگاه در کاربرد مناسب خود استفاده کرده و به هیچ عنوان از این دستگاه به عنوان اسکنر فشار کف پا استفاده نکنند.

اسکنر فشار کف پا (فوت پرشر)

این اسکنرها با استفاده از تکنولوژی بسیار بالا، قادر هستند تا فشاری که پای شما در هر نقطه به زمین وارد می­-کند را اندازه ­گیری نمایند.

اسکنر فشار کف پا، عبارت است دستگاهی به ضخامت 10 میلیمتر، به عرض 40 سانتیمتر و طول­های مختلف که در اتاق معاینه بر روی سطح زمین قرار می­ گیرد و بیمار می­ تواند بر روی آن ایستاده یا قدم بزند.

سطح این دستگاه از هزاران سنسور کوچک اندازه ­گیری فشار پوشیده شده است که هر یک از این سنسورها می­توانند فشار وارد شده از طرف پا به زمین را جداگانه اندازه­ گیری و ثبت نمایند. در نتیجه اطلاعات فشار کف پای شما با دقت، رزولوشن و سرعت بسیار بالا اسکن و ثبت می­ شود.

این اسکن فشار کف پا که در حین گام برداشتن و در حین ایستادن توسط این دستگاه انجام می­ شود، انبوهی از اطلاعات را راجع به ساختار اسکلتی داخل پا، نقاط پر فشار کف پا، نوع قوس کف پا و مشکلات و ناهنجاری­ها در هنگام راه رفتن را در اختیار متخصص قرار می­ دهد.

نقاط قوت این دستگاه عبارتند از:

 • امکان اسکن در حالت ایستاده و در حین راه رفتن
 • امکان به دست آوردن اطلاعات عددی با رزولوشن بالا از هر قسمت از پا
 • زون­بندی اتوماتیک پا و تشخیص ناهنجاری­های اسکلتی عضلانی
 • امکان طراحی کفی متناسب با مشکل و ناهنجاری موجود در پای بیمار
 • امکان تشخیص دقیق نقاط مستعد زخم در بیماران دیابتی
 • امکان بررسی مشکلات و ناهنجاری­های زانو و لگن
 • امکان تشخیص توزیع نامتناسب وزن در کف پای فرد

نقاط ضعف این دستگاه عبارتند از:

 • قیمت بالا
 • پیچیدگی خروجی­های اسکن جهت تحلیل متخصص

اسکنر سه بعدی کف پا

اسکنر سه بعدی کف پا، مدلی سه بعدی از کف پای بیمار به ارتفاع 5 سانتیمتر در اختیار متخصص قرار می­ دهد. با استفاده از این دستگاه در واقع اطلاعات کاملی از ابعاد و اندازه­های کف پای بیمار در اختیار متخصص است و او می­ تواند جهت بررسی قوس کف پا و اندازه­گیری از آن استفاده نماید.

این دستگاه قابلیت اسکن در حالت­های بدون وزن، نصف وزن و تمام وزن را دارد. فرآیند اسکن در این دستگاه به این صورت است که بیمار پای خود را بر روی صفحه اسکنر گذاشته و برای چند ثانیه آن را ثابت نگاه می­ دارد. خط لیزر تمام کف پای بیمار را اسکن کرده و خروجی سه بعدی در دیتابیس نرم افزار ذخیره می­ شود.

متخصص می­ تواند این تست را در حالت­های مختلف از بیمار بگیرد. حالت ایستاده، حالت نشسته بدون وزن و حالت نشسته با نصف وزن حالتهای مختلف تست ­گیری هستند.

اشعه لیزری که در این دستگاه جهت اسکن استفاده می­ شود، هیچگونه ضرری برای بیمار ندارد.

از اطلاعات خروجی این دستگاه می­توان جهت ساخت کفی طبی مخصوص پای هر فرد استفاده نمود.

http://payatek.ir/wp-content/uploads/2020/02/scan-4-510x287.jpg

نقاط قوت این دستگاه عبارتند از:

 • امکان استخراج مدل کف پا و در نتیجه ارتفاع قوس
 • امکان اسکن به صورت تمام وزن، نیم وزن و بدون وزن
 • قیمت نسبتا مناسب
 • امکان اندازه گیری طول و عرض پا با دقت بالا
 • تشخیص خودکار نوع قوس کف پا

نقاط ضعف این دستگاه عبارتند از:

 • عدم امکان تشخیص مشکلات ساختاری پا (قسمت­های داخلی)

منظور از اسکن کف پا، اسکن توسط کدام یک از دستگاهها است؟

امروزه در حوزه ارتوپدی فنی و ارتوپدی، واژه­ هایی استفاده می­ شوند که بعضا در جایگاه نامناسب و با معانی اشتباه به کار می­ روند. در اینجا تعدادی از این اصطلاحات را نام برده و راجع به آن­ها صحبت خواهیم کرد:

بنابراین وقتی می­ گوییم “دستگاه فوت اسکن”،  منظورمان هر دستگاهی است که به وسیله آن اسکن نوری، اسکن فشاری و یا اسکن سه بعدی از کف پا به دست می­آید. در مجموع به هر فرآیندی که در آن ناهنجاریهای کف پا ارزیابی شود به آن “فوت اسکن” گفته می­ شود.

کدام یک از دستگاه­های اسکن کف پا جهت تشخیص و ارزیابی ناهنجاری کف پا مناسبتر است؟

بهترین دستگاه برای تشخیص و ارزیابی ناهنجاری­های کف پا دستگاه اسکنر فشار کف پا است. با استفاده از این دستگاه متخصص می­ تواند اطلاعات زیادی راجع به ساختار داخلی پای بیمار به دست آورده و از این اطلاعات جهت پروسه درمانی استفاده کند.

کدام یک از دستگاه­های اسکن کف پا جهت ساخت کفی مناسبتر هستند؟

جهت ساخت کفی طبی برای یک بیمار، ابتدا متخصص باید مشکل و ناهنجاری موجود را تشخیص داده و سپس بر اساس شکل، ابعاد و اندازه­ ی پای بیمار، یک کفی مناسب برای وی طراحی نماید. بر این اساس، بهترین حالت جهت ساخت کفی طبی، اسکن توسط دستگاه اسکنر فشار کف پا و سپس اسکن با استفاده از دستگاه اسکن سه بعدی است.

کفی به دست آمده از تلفیق اطلاعات اسکن فشار و اسکن سه بعدی دارای بالاترین درجه علمی و بالاترین میزان رضایت از سمت مشتری است.

آیا با اسکن سه بعدی کف پا به تنهایی می­توان کفی طراحی نمود؟

طراحی با استفاده از اسکن سه بعدی کف پا در صورتی امکانپذیر است که شرح حال مفصلی از بیمار گرفته شود، پای بیمار به طور کامل معاینه شود و ناهنجاری­های احتمالی کف پا تشخیص داده شود. در این صورت، خروجی اسکن سه بعدی جهت طراحی کفی طبی بسیار مفید خواهد بود.

متخصص می­ تواند با استفاده از خروجی اسکنر سه بعدی و ورود آن به نرم افزار طراحی کفی، بهترین کفی را جهت بیمار خود طراحی نماید.

منظور از فوت پرشر (Foot Pressure) چیست؟

پرشر (Pressure) در زبان انگلیسی به معنای “فشار” و فوت (Foot) به معنای “پا” است. بناربراین منظور از فوت پرشر، اسکنر فشار کف پا است. این اصطلاح گاها به اشتباه برای اسکنرهای نوری به کار می­ رود. باید به یاد داشت که اسکنرهای نوری تنها عکسی از کف پا می­ گیرند و هیچ اطلاعاتی از فشار نقطه ­ای در اختیار کاربر قرار نمی­دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *