انگشت چکشی

انگشت چکشی چیست؟

انگشت چکشی عارضه ای است که در آن انگشتان دوم، سوم یا چهارم پا از مفصل میانی خم میشوند و شکل یه چکش را پیدا میکنند. در ابتدا انگشت های چکشی انعطاف پذیر هستند و درجات کم این عارضه قابل درمان است، اما اگر درمان نشوند محکم شده و نیاز به جراحی دارند.

نشانه های عارضه انگشت چکشی چیست؟

افراد دارای این عارضه در روی قسمت میانی انگشت پا یا نوک انگشتان دارای پینه یا ورم هستند. همچنین این افراد معمولا در انگشتان پا یا کف پا احساس درد دارند و به سختی کفش مناسب پیدا میکنند.

دلایل عارضه انگشت چکشی چیست؟

این عارضه عموما به دلیل استفاده از کفش هایی که دارای سایز متناسب با پا نیستند یا ناهنجاری های ماهیچه ای در پا به همراه چند فاکتور دیگر اتفاق می افتد. ماهیچه ها عامل خم و راست شدن انگشتان هستند، اگر انگشتان برای مدت طولانی خم باشند، ماهیچه فشرده شده و نمیتواند مجددا صاف شود.

کفشهایی که در قسمت انگشتان پا باریک هستند یا اصلاحا نوک تیز هستند باعث میشوند قسمت جلویی پا کوچکتر دیده شود اما این کفشها دقیقا به انگشتهای کوچک فشار آورده و آنهارا در حالت خم شده فیکس میکنند. سایش این انگشتان به کفش، باعث پینه و ورم میشود. به علاوه هرچه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار و خمیدگی انگشتان نیز بیشتر میشود و در نهایت ماهیچه ها حتی در شرایط عادی در حرکت دادن و صاف کردن انگشتان پا ناتوان میشوند.

راه های درمان انگشت چکشی چیست؟

به عنوان یک راه پیشگیری، استفاده از کفش های منطبق با اصول طراحی کفش در قسمت انگشتان که معمولا در این قسمت نرم و جادار هستند پیشنهاد میشود.کفش ها باید نیم اینچ از بلندترین انگشت پا بلندتر باشند. از پوشیدن کفش های تنگ، باریک و پاشنه بلند اجتناب کنید. همچنین کفش های طراحی شده برای بهبود این عارضه وجود دارد. استفاده از صندل ها به شرطی که به قسمت های دیگرِ پا آسیبی وارد نکنند مفید است.

همچنین متخصصین تمرین هایی را تجویز میکنند که میتوانید برای تقویت ماهیچه های انگشتان از آنها بهره ببرید. برای مثال شما میتوانید به آرامی انگشت را صاف کنید یا با انگشتان پا اجسامی را از روی زمین بلند کنید و یا در زمانی که تلویزیون نگاه میکنید یا مطالعه میکنید، یک دستمال صاف را زیر پایتان قرار دهید و سعی کنید آن را مچاله کنید.
نهایتا پزشک ممکن است استفاده از بندها، بالشتک ها یا پدهای خاصی را برای رفع عارضه تجویز کند. اگر دیابت دارید یا در پا بی حسی دارید حتما قبل از هر نوع خود درمانی با پزشکتان مشورت کنید.

آیا جراحی یک راه درمان انگشت چکشی است؟

در صورتی اقدامات اولیه برای درمان این عارضه جوابگو نباشد، جراحی راه درمان این عارضه است. این جراحی معمولا به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام میشود. فرایند جراحی بستگی به نوع و میزان ناهنجاری دارد. بعد از جراحی ممکن است مقداری سفتی، ورم و قرمزی در انگشتان وجود داشته باشد و انگشتان مقداری کوتاهتر یا بلندتر از قبل شوند. بعد از عمل میتوانید راه بروید اما تا زمانی که کاملا انگشتان بهبود پیدا نکردند از پیاده روی های طولانی اجتناب کنید.

آیا پس از جراحی، احتمال بازگشت انگشت چکشی وجود دارد؟

بله این احتمال وجود دارد. اگر این اتفاق افتاد و احساس ناراحتی در انگشتان بوجود آمد، احتمالا یک عمل جراحی دیگر برای رفع این درد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *