ورم پا و تغییرات آن در زمان بارداری

معمولا بارداری به دلیل افزایش وزن و تغییراتی هورمونی با تغییرات سیستم اسکلتی عضلانی، به خصوص در ستون فقرات و اندام تحتانی همراه است. تغییرات در پا نیز بخشی از این تغییرات هستند.

تغییر طول, پهنا و ارتفاع قوس پا در زمان بارداری

خانم ها در زمان بارداری به دلیل انباشتگی بافت و مایعات در اندام تحتانی، متوجه افزایش سایز و حجم پا می‌شوند. تغییرات هورمونی باعث شل شدگی و سستی رباط های پا می‌شوند. این سستی باعث افزایش طول و عرض  کف پا و کاهش ارتفاع قوس کف پا می‌شود که در نتیجه کف پا صافتر می‌شود. خانم های باردار ممکن است احساس کنند کفشهایشان تنگ شده یا دیگر سایز پای آنها نیست. اکثر این موارد در بارداری اول مشهود است و در بارداریهای بعدی کمتر دیده می‌شود. هرچند معمولا این عوارض در دوران پسا زایمان بهبود پیدا می‌کنند اما در بعضی خانم ها این تغییرات دائمی شده و شکل پای آنها تغییر می‌کند.

تغییر در تحرک مفصل ها

سستی در مفصلهای مچ و کف در این دوره انتظار می‌رود و میتواند باعث عدم تعادل در خانم های باردار شود. همچنین افزایش وزن وضعیت را بحرانی تر می‌کند. گودی کمر در دوره بارداری بیشتر می‌شود و این موارد با پیشرفت دوره بارداری باعث تغییر در الگوی راه رفتن فرد می‌شود تا بتواند تعادل خود را حفظ کند.

102

ورم ساق پا، گرفتگی و درد پا در دوران بارداری

ورم و گرفتگی پا در دوران بارداری بسیار متداول است. سرعت چرخش خون به دلیل افزایش حجم رحم و جنین در پاها آهسته می‌شود و این موضوع باعث ایجاد یک حجم مایع در پاها می‌شود. پوشیدن جورابهای بلند و فشرده ساز می‌تواند در درمان این ورم کمک کننده باشد. راه رفتن معمولی و انجام حرکات ایروبیک کم یا بدون ضربه هم این ورم را کاهش می‌دهد. همچنین مرطوب نگه داشتن ساق های پا و انجام دوره ای حرکات کششی پا یا ماساژ می‌تواند در بهبود این عارضه کمک کننده باشد.

به ندرت لخته شدن خون در پا ممکن است اتفاق بیفتد. این عارضه با درد، ورم، قرمزی و حساسیت همراه است. اگر این علائم را داشتید حتما سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *