ترکیب بدن (Body Composition) چیست؟

ترکیب بدن یا بادی کامپوزیشن (Body Composition) معمولاً درصد چربی بدن، استخوان و توده عضلانی بدن شما را توصیف می کند. از آنجایی که وزن به تنهایی ممکن است نشانگر خوبی برای سلامتی شما نباشد، “ترکیب بدن” که عمدتاً بر توزیع مولکولی بدن یعنی پروتئین ها، لیپیدها، کربوهیدرات ها و سایر عناصر تمرکز دارد، در بررسی سلامت جسمانی استفاده می شود.
ترکیب بدن به عنوان یک معیار مناسب برای ارزیابی سلامتی در بزرگسالان و کودکان است.

چرا اندازه گیری ترکیب بدن مهم است؟

اغلب این موضوع نادیده گرفته می شود که دو فرد با جنسیت و وزن یکسان میتوانند از نظر ظاهری کاملاً متفاوت به نظر برسند زیرا ترکیب بدنی متفاوتی دارند. در واقع مقدار چربی، استخوان، آب و ماهیچه را توصیف می کند. اندازه گیری ترکیب بدن، آرایش منحصر به فرد بدن خود را به شما می گوید و به شما کمک می کند تا مناطقی را که باید روی آنها برای بهبود سلامت و تندرستی کلی خود کار کنید، شناسایی کنید.

تجزیه و تحلیل ترکیب بدن روشی است برای توصیف ساختار جسم انسان، با تمایز بین چربی، پروتئین، مواد معدنی و آب بدن به شما تصویری فوری از سلامتتان ارائه می دهد.

بروزترین تکنولوژی تجزیه و تحلیل ترکیب بدن، اسکن سه بعدی بدن است. این کار توسط یک اسکنر سه بعدی انجام می شود.

ترکیب بدن, اسکنر 3بعدی بدن

چگونه ترکیب بدن را اصلاح کنیم؟

ترکیب بدن شما از توده چربی و توده بدون چربی تشکیل شده است. شما می توانید آن را با کاهش چربی بدن، افزایش عضلات یا هر دو بهبود ببخشید. هر یک از این تغییرات منجر به کاهش درصد چربی شما می شود که به عنوان یک عدد واحد در نظر گرفته می شود که ترکیب بدن شما را توصیف می کند.

اکثر مردم می دانند که رژیم غذایی و ورزش می تواند بر وزن و ترکیب بدن تأثیر بگذارد. با این حال، تأثیر آنها بر ترکیب بدن همیشه ساده نیست. با این وجود، یک شروع خوب، رعایت برخی از اصول اولیه تغذیه و فعالیت بدنی و ورزش است.

اهمیت تغذیه در بادی کامپوزیشن

خوردن غذاهای مناسب در زمان مناسب و در اندازه مناسب برای بهبود ترکیب بدن بسیار مهم است. وعده های غذایی باید متناسب با نیازهای بدن تنظیم شوند تا به بدن آنچه برای سوخت و ساز نیاز دارد و سیستم عضلانی سوختی را که جهت گردش صحیح و بیشتر نیاز دارد و همچنین آنچه بدن جهت بازیابی (recovery) پس از فعالیت را نیاز دارد، در دسترس باشد.

بین ورزش و تغذیه، بخش تغذیه تغییر دهنده بازی خواهد بود. هنگامی که رژیم غذایی شما تمیز و پر از غذاهای تازه کم چرب باشد، کاهش وزن و چربی بدن را مشاهده خواهید کرد و انرژی بیشتر و خواب با کیفیت بهتری خواهید داشت.

کالری یکی از مهمترین عواملی است که باید در نظر گرفته شود. اگر به طور مداوم کالری بیشتری نسبت به مصرف بدنتان مصرف کنید، وزن اضافه خواهید کرد. به همین ترتیب، اگر به طور مداوم کالری کمتری نسبت به مصرف بدنتان مصرف کنید، وزن کم خواهید کرد.

پس از در نظر گرفتن میزان کالری دریافتی، به این فکر کنید که آیا پروتئین و فیبر کافی می خورید یا خیر. پروتئین برای همه مهم است، اما اگر فعال هستید یا در تلاش برای افزایش عضله یا کاهش چربی هستید، ممکن است به پروتئین بیشتری نیاز داشته باشید.

فیبر همچنین دارای چندین فواید سلامتی است و می تواند احساس سیری و رضایت بعد از غذا خوردن را افزایش دهد. می توان آن را از انواع غذاهای گیاهی از جمله لوبیا، غلات کامل، آجیل و سبزیجات به دست آورد. اگر می‌خواهید ترکیب بدن و سلامتی خود را بهبود ببخشید، کنترل کالری، پروتئین و فیبر خود نقطه خوبی برای شروع است.

ترکیب بدن و تغذیه

چرا به ترکیب بدنی توجه کنیم؟

کنترل ترکیبات بدنی فواید زیادی دارد، از جمله:

 • کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، فشار خون بالا و بیماری قلبی
 • افزایش توانایی عملکردی که به ما امکان این را میدهد که راحتتر ورزش کنیم یا فعالیت روزانه بهتری داشته باشیم
 • ترکیب بدنی مناسب باعث متابولیسم صحیح و کالری سوزی بهتر در طول روز میشود
 • بهبود اثربخشی کاهش وزن طولانی مدت
 • اندام خوش فرم

ترکیب بدن چگونه بر متابولیسم من تأثیر می گذارد؟

متابولیسم ما معیاری است که نشان می دهد چقدر کالری در یک دوره زمانی می سوزانیم. متابولیسم شامل فرآیندهایی برای فعال نگه داشتن بدن، هضم و تجزیه، استفاده و/یا ذخیره سوخت است. هر چه سوخت و ساز بدن ما بالاتر باشد، کالری بیشتری می سوزانیم. متابولیسم بالاتر برای کاهش وزن و سلامتی مطلوب است. بدن برای حفظ عضلات به انرژی (کالری) بیشتری نسبت به حفظ چربی نیاز دارد. بنابراین، داشتن درصد بیشتری از عضله می تواند متابولیسم شما را افزایش دهد. از سوی دیگر، رژیم غذایی بدون ورزش می تواند منجر به از دست دادن عضلات شود و این امر متابولیسم شما را کاهش می دهد.

ژنتیک و ترکیب بدن

آیا تا به حال توجه کرده اید که در اکثر موارد، خانواده ها شکل و اندازه بدن مشابهی دارند؟ سلامت ژنتیکی شما را می‌توان با سلامت کلی مادرتان (و حتی تغذیه او) در زمانی که او شما را باردار بود، به اضافه ژن‌هایی که از والدینتان به ارث برده‌اید، تعیین کرد.

وراثت تا 90 درصد بر تغییرات شاخص توده بدنی (BMI) شما تاثیر گذار است. با این حال، ما می دانیم که اگر معیارهای ترکیب بدن خود را نمی دانید، مانند توده چربی و توده بدون چربی، BMI به تنهایی شاخص درستی از سلامت شما نیست. طبق مطالعات متعدد، وراثت نسبت به سن، جنسیت، تعداد فرزندان، سطح ورزش و سیگاری بودن یا نبودن، بر ترکیب بدن تأثیر بیشتری دارد.

ترکیب بدن و ورزشکاران

سایز و ترکیب بدن دو مورد از مهمترین عناصر تناسب اندام برای موفقیت در بسیاری از ورزش ها هستند. بسیاری از ورزشکاران روی این دو مورد تمرکز می کنند تا به بهترین شکل ممکن برای ورزش خود دست یابند. در نتیجه، بسیاری از تمرینات یا تمرینات روتین فقط برای تغییر سایز و ترکیب بدن در نظر گرفته شده است. تمرین ها در توزیع و تناسبات ماهیچه ها و چربی ها و سایزهای بدن بسیار موثر هستند، اما در تغییر اندازه بدن مانند طول و قد کمتر اثر دارند.

 ترکیب بدن، مانند میزان چربی و توده عضلانی، به طور قابل توجهی بر عملکرد ورزشکاران تأثیر داشته است. بسیاری از ورزشکاران روی این موارد تمرکز می کنند تا به بهترین فرم و سطح آمادگی ممکن برای ورزش خود دست یابند. در نتیجه، بسیاری از تمرینات یا تمرینات روتین فقط برای تغییر سایز و ترکیب بدن در نظر گرفته شده است.

شناور بودن در آب و بادی کامپوزیشن

اگر چگالی جسمی بیشتر از آب باشد، غرق می شود. وقتی صحبت از شناور شدن در آب برای انسان ها می شود، تفاوت های کلی جنسیتی وجود دارد. از نظر ژنتیکی مردان نسبت به زنان توده عضلانی بیشتری دارند که در نتیجه شناوری کمتری دارند. این یعنی زنان بیشتر از مردان می توانند شناور شوند.

سن نیز یک عامل در بازی است. چگالی چربی کمتر از ماهیچه است، کودکان و نوجوانان چربی کمتری نسبت به بزرگسالان دارند، بنابراین به همین دلیل غرق شدن برای آنها راحت تر از شناور شدن است.

همچنین افرادی که استخوان و عضلات بیشتری دارند، از نظر علمی بیشتر از افرادی که ساختار کوچک‌تری دارند، غرق می‌شوند.

به طور خلاصه، توانایی شما برای شناور شدن توسط ترکیب بدن شما تعیین می شود. به عبارت دیگر، اگر لاغر و عضلانی هستید و درصد چربی بدنتان کم یا حتی نرمال است، به احتمال زیاد به طور طبیعی غرق خواهید شد. اگر درصد چربی بدن شما بیشتر است، احتمال اینکه شناور شوید بیشتر است.

۴ دیدگاه در “ترکیب بدن (Body Composition) چیست؟

 1. آتوسا نعیمی میگوید:

  قسمت آخر که راجع به ترکیب بدن و شناور بودن هستش واقعا جالب بود. علمی در عین حال خواندنی. خیلی خوبه که در این مقاله صرفا به اطلاعات تکراری و بیهوده پرداخته نشده.

  • Saleh میگوید:

   مکمل های غذایی و دارویی با دسته بندی و اهداف مختلفی تولید میشود، در نتیجه نظر متخصص در استفاده از دارو، مکمل، رژیم غذایی و تمرینات ورزشی در اصلاح ترکیب بدنی بسیار مهم است. هرگز بدون دستور متخصص از دارو استفاده نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *