چگونه بهتر بدویم ؟ راه های افزایش بهبود و عملکرد پاها در هنگام دویدن چیست؟

اگر شما هم به دویدن علاقمند هستید ، صرف نظر از اینکه روی تردمیل ، پیست یا در پارک بدوید ، به احتمال زیاد در مورد فرم و الگوی دویدن خود و اینکه می توانید برای بهبود عملکرد خود چه کارهایی انجام دهید فکر کرده اید.

تجزیه و تحلیل نوع دویدن شما توسط یک متخصص می تواند اطلاعات مفیدی در مورد راه رفتن شما و چگونگی بهینه سازی عملکرد دویدن به شما ارائه دهد. این کار امروزه با استفاده از دستگاه آنالیز گیت انجام می‌شود. سه عامل اصلی در بهبود نحوه دویدن شما عبارتند از:

1. ریتم دویدن (Cadence)

ریتم یا کادنس (Cadence ) به تعداد گام های شما در هر دقیقه اشاره دارد. اکثر افراد ، هنگام تجزیه و تحلیل نحوه دویدنشان ، حدود 160 قدم در دقیقه برمی دارند ، با این حال تحقیقات نشان داده است که مقدار ایده آل برای دویدن 180 قدم در دقیقه است. اگر دستیابی به این هدف برای شما دشوار یا غیرممکن است ، ممکن است یک مسئله اساسی قدرت پاهایتان باشد. در این حالت ، تجزیه و تحلیل دویدن برای شناسایی عضلات ضعیف از طریق اندام تحتانی مفید خواهد بود. یک متخصص می تواند این اطلاعات را بگیرد و برنامه ای را برای کمک به شما در افزایش قدرت عضلات پاهایتان را مشخص کند.

دویدن

2. نحوه تماس پا با زمین در هنگام دویدن (foot strike)

فوت استرایک به آن قسمت از پا گفته می شود که هنگام قدم زدن به جلو ، ابتدا زمین را لمس می کند. افراد یا با پاشنه ، میانه پا یا جلو  به زمین ضربه می زنند. در حالی که واقعاً مهم نیست که پا از کجا به زمین متصل میشود  ، اما باید به یک سری از نکات توجه داشت.

به طور معمول ، کسانی که تماس میانی پا دارند (از ناحیه میانی کف پا با زمین اتصال برقرار میکنند)  ، از آسیب ها و عوارض مرتبط با دویدن مانند درد زانو ، گرفتگی عضلات و آتل شکم رنج می برند. با افزایش سرعت در میان دوندگان ، هم کسانی که روی پاشنه و هم کسانی که بر روی انگشتانشان فرود می آیند ممکن است مجبور شوند که بر روی میانه کف پای خود با زمین ارتباط داشته باشند که می تواند عوارض جدی ای را برای دوندگان ایجاد کند و ممکن است فاصله بین پا و مفصل های ران افزایش پیداکند و اگر این فاصله افزایش یابد ، نیروها در سراسر بدن افزایش می یابند و خطر ابتلا به صدمات مربوط به آن افزایش می یابد.

در طول آنالیز گیت دویدن ، از راه رفتن و نحوه دویدن شما از داده برداری می شود تا مشخص شود که شما چه نوع ضربه ای به پا دارید. اگر متخصص تشخیص دهد که بهتر است نوع ارتباط پاهای شما با زمین تغییر داده شود ، دستگاه آنالیز گیت میتواند در رابطه با این تغییر کمک های بسیاری به شما بکند.

3. قدرت عضلات

اگر عضلات شما به اندازه کافی قوی نباشند تا نیروهای ناشی از دویدن را تحمل کنند ، هرگونه تغییر در نوع استرایک شما کاملا بی اثر است .  تقویت عضلات پا (ساق پا ، چهار پا ، همسترینگ) و اطراف لگن در چرخه گامبرداری و دویدن شما بسیار مهم است.

داشتن عضلات قوی برای حفظ مقاومت بدن در حین دویدن به حفظ تعادل شما کمک شایانی میکند و باعث میشود  باسن ، زانو و مچ پاهای شمادر یک راستا قرار گیرد. بسیاری از دوندگان فقط به دویدن اهمیت میدهند  اما مهم است که حداقل 2-3 بار در هفته تمرینات قدرتی را انجام دهند. دویدن یک حرکت تکراری است و بدن هنگام تغییر نیروها و الگوهای حرکتی ، واکنش بهتری از خود  نشان می دهد.

دویدن

برای تقویت عضلات خود تمرین هایی که در ذیل به آن اشاره شده است میتواند کمک بسیار زیادی به شما بکنند:

  • اسکوات
  • اسکیت سرعتی
  • تمرینات تعادلی
  • ایستادن بر روی انگشتان پا
  • تمرینات کششی با کمک توپ های بزرگ به این صورت که پاهایتان را بر روی توپ قرار دهید
  • تمرینات حفظ تعادل بر روی آرنج (Plank to side plank)

تجزیه و تحلیل دویدن شما می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه راه رفتن شما و تغییرات مفیدی که می توانید برای بهبود عملکرد و کاهش خطر آسیب دیدگی در پاهایتان ایجاد کنید ، به شما ارائه دهد. اگر در رابطه با دستگاه های آنالیز گیت و اطلاعات مفیدی که این دستگاه ها در بهبود عملکرد پا میتوانند به متخصص بدهند، سوالی دارید ، میتوانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.