ارتوز چیست؟ ارتوز سفارشی چیست؟

ارتوز به وسیله‌ ای گفته می‌شود که برای کمک به عملکرد اندام یا عضو آسیب دیده یا دچار نقص ساخته می شود. استفاده از این وسیله موجب بهبود عملکرد یا کاهش درد در اندام شده و از پیشرفت بدشکلی در اندام جلوگیری می‌کند. به طور خاص ، ارتوزهای پا طیف گسترده ای از عملکردها را درمان و بهبود میبخشند ، که عمدتا بر تسکین درد و بهبود وضعیت بدن متمرکز هستند. هنگام استفاده از ارتوز ، شما قادر خواهید بود میزان فشار در پا و بافت اطراف آن را کاهش دهید و در عوض بدن شما می تواند با سرعت بیشتری ‌ عملکرد طبیعی خود را بهبود بخشد.

سالانه میلیون ها نفر از درد پا رنج می برند ، در هر نقطه از مچ پا ، انگشت شست ، بالای پا  و پاشنه پا. اگر شما هم یکی از آنها هستید ، احتمالاً این سوال را از خود پرسیده اید که ریشه اصلی دردپا از کجا ناشی میشود؟ و حتی یک سوال مهمتر: بهترین راه حل درمان آن چیست؟ آیا تمرینات و حرکات اصلاحی خاصی باید انجام داد؟ آیا به ارتوز نیاز است؟

چرا متخصصان ارتوز پا را توصیه می کنند؟

  • تراز کردن پاها به هنگام ایستادن و راه رفتن
  • جلوگیری و اصلاح ناهنجاری های پا
  • بهبود عملکرد کلی پا یا مچ پا

به طور کلی 2 نوع ارتوز پا برای بهبود عملکرد کف و مچ پا وجود دارد که یکی توسط یک متخصص آموزش دیده طراحی شده است و متناسب با پای شما میباشد(کاستوم) و نیازهای فیزیکی شما را برآورده می کند و دیگری  ارتوز های عمومی موجود در بازار است که بدون نسخه متخصص است.

ارتوز بدون نسخه

ارتوزهای بدون نسخه موجود در بازار معمولاً فقط با اندازه کفش شما مطابقت داده می شوند. این کفی ها شاید منطبق با برخی از مشخصات عمومی قوس های کف پا ‌ باشند و از متریال های مختلفی ساخته شده اند ، نسبتاً کم هزینه هستند و به راحتی در دسترس عموم  هستند. می توانید انتظار داشته باشید که بسته به کیفیت مواد استفاده شده ‌ ، حدود 6-12 ماه دوام داشته باشند. این کفی ها هنگامی که شما میخواهید زیر کف پاهاهیتان راحتی بیشتری احساس کنید، و هیچ نگرانی خاصی در زمینه بیومکانیک پا ندارید، می توانند مفید باشند.

هرچه راجع به شناخت کفی طبی لازم دارید اینجاست.

ارتوز سفارشی(کاستوم)

ارتوزهای سفارشی به صورت جداگانه و مخصوص کف پاها و کفش شما ساخته می شوند. این ارتوزها می توانند ویژگی های پشتیبانی و کنترل خوبی از کف پاهای شما ارائه دهند که در ارتوزهای بدون نسخه به دلیل عمومی بودن آن، این امکان وجود ندارد. همچنین با استفاده از انواع متریال های ساخت کفی ، می توان نیازهای فردی و خصوصیات بیومکانیکی پاهای شما را برآورده کرد. به دلیل منحصر به فرد و کاستوم بودن این نوع ارتوز ، تولید آن به زمان بیشتری نیاز دارد و همانطور که انتظار می رود هزینه های آن نیز نسبت به  کفی های بدون نسخه ، بالاتر است. ارتوز های سفارشی در واقع بر اساس اسکن از تک تک نقاط کف پاهای شما و میزان فشار وارده هر یک از این نقاط بر روی زمین ساخته میشود و کاملا متناسب با کف پاها و قوس های کف پاهای شما میباشد.

یک کفی طبی اختصاصی و سفارشی بسته به مواد استفاده شده میتواند حداقل 2 سال دوام داشته باشد و همچنین شخص دیگری نباید از آن استفاده کند ، زیرا نیازهای بیومکانیکی هر فردی متفاوت از دیگری است. بنابراین ، ارزیابی بالینی و مشاوره توسط یک متخصص به شما این  اطمینان را میدهد که کل وضعیت بدن و حرکت شما ارزیابی می شود.

ارتوز

کفی های طبی سفارشی فقط یک محصول نیستند بلکه یک تخصص اند!

دلیل وجود تفاوت قیمت بین ارتوزهای سفارشی و غیر سفارشی ، از یک طرف به سفارشی سازی خود محصول مربوط می شود(کیفیت و دوام مواد) و  از طرف دیگر ، یک جنبه که همیشه نادیده گرفته می شود ‌تایم و زمانی است که متخصص ‌ صرف معاینه شما و طراحی ارتوز می کند: این خدمات و این تخصص در هزینه کل کفی های سفارشی لحاظ می شود.

نتیجه گیری

اگر میخواهید ریشه اصلی مشکلات پاهای خود را پیدا کنید ، با یک متخصص ‌ مشورت کنید! اگر متخصصین تشخیص دهند که بهترین راه حل برای شما ارتوز پا ‌ است ، بنابراین منطقی است که به توصیه های آنها عمل کنید. گرچه قیمت آنها از محصولات بدون نسخه بالاتر است ، اما از دوام بالاتری برخوردار هستند و از همه مهمتر نیازهای بیومکانیکی ویژه ی پاهای شما را برطرف می کنند. ‌

مقالات مرتبط

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
Subscribe
Notify of

1 دیدگاه
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Great work! This is the kind of information that should be shared around the net. Andres Cumberland