معرفی 4 تست تناسب اندام

مطمئنا شما نیز در مدرسه و در زمان امتحان ورزش با تست های تناسب اندام مختلفی روبرو شده باشید. تست تناسب اندام که با نام دیگر ارزیابی تناسب اندام نیز شناخته می شود، مجموعه ای از تمرین هاست که با انجام آن ها سلامت بدن شما و وضعیت جسمانی تان بررسی می شود.

بسیاری از تست های استاندارد که در دسته ارزیابی تناسب اندام قرار می گیرند عبارتند از: تست ترکیب بدن، تست سلامت قلبی، تست استقامت و تست انعطاف پذیری.

ما در این مقاله این 4 تست را معرفی می کنیم و توضیح می دهیم که تست تناسب اندام در چه مواردی کاربرد دارد. همچنین در مقاله ای به 10 تست ساده ارزیابی آمادگی جسمانی پرداخته ایم.

کار هایی که باید پیش از تست تناسب اندام انجام دهید

قبل از شروع ارزیابی تناسب اندام، مهم است که سابقه پزشکی خود را با متخصص تناسب اندام در میان بگذارید و اگر مشکلی دارید، تاییدیه لازم را از پزشک خود بگیرید. البته این متخصصان پیش از انجام تست علائم حیاتی شما مانند قد، وزن، ضربان قلب و فشار خون را اندازه گیری می کنند تا در حین تست مشکلی پیش نیاید. بسیاری از این متخصصان یک پرسشنامه آمادگی بدنی را در اختیار شما می گذارند که شامل سوالاتی مانند دارو های مصرفی، سردرد یا سرگیجه و هرگونه سابقه بیماری می شود.

کاربرد های تست تناسب اندام

تست تناسب اندام
 • انتخاب شغل: اگر قصد دارید شغل خاصی را انتخاب کنید که در آن به آمادگی بدن شما نیاز است، باید تست تناسب اندام را انجام دهید. با این کار متوجه می شوید که قادر به انجام آن کار هستید یا به شما آسیب خواهد رسید.
 • بررسی تناسب اندام: اگر می خواهید با ورزش و رژیم کاهش وزن داشته باشید، بهتر است تست تناسب اندام را انجام دهید. لازم است نتایج خود را با افراد هم سن خود مقایسه کنید تا متوجه شوید اوضاع شما چگونه است.
 • پیشگیری از بیماری ها: اگر این تست را انجام دهید، می توانید متوجه شوید کدام قسمت های بدن شما مشکل دارد و احتمال آسیب احتمالی را کاهش می دهید.

انواع تست تناسب اندام

1. تست ترکیب بدنی

اسکنر سه بعدی بدن

تست ترکیب بدن تمام اجزایی را بررسی می کند که وزن کل بدن شما را تشکیل می دهند. اجزایی مانند عضلات، استخوان ها و چربی. برای تخمین ترکیب بدن می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • تست BIA: در تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریک سیگنال های الکتریکی از طریق الکترود های متصل به کف پای شما به شکم ارسال می شود تا ترکیب بدن شما تخمین زده شود.
 • بی ام آی: BMI یا شاخص توده بدنی نوعی محاسبه کلی از چربی بدن بر اساس قد و وزن شماست.
 • تست کولیس: این تست با نام نیشگون گرفتن نیز شناخته می شود و میزان پوست شکم اضافه با کولیس اندازه گیری می شود.
 • اسکنر سه بعدی بدن: اسکنر سه بعدی پایاتک موارد بسیاری را اندازه گیری می کند که تست ترکیب بدنی نیز شامل آن می شود. این دستگاه ها با استفاده از هوش مصنوعی و فرمول های آکادمیک، دقیق ترین نتایج را به شما نشان می دهند.

2. تست سلامت قلب

تست تناسب اندام

تست سلامت قلب که با نام تست استرس یا تست ورزش نیز شناخته می شود، میزان کارآمدی قلب و ریه های شما را در هنگام فعالیت بدنی اندازه گیری می کند تا انرژی و اکسیژن بدن به خوبی تامین شود. سه آزمایش برای تست سلامت قلب عبارتند از:

 • تست دویدن 12 دقیقه: در تست دویدن 12 دقیقه بر روی تردمیل، ضربان قلب و تنفس قبل از تمرین با ضربان قلب و میزان تنفس پس از تمرین مقایسه می شود.
 • تست ورزش: تست استرس قلب یا تست ورزش بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت انجام می شود و عملکرد قلب و فشار خون در طول این تست بررسی می شود.
 • تست VO2 max: این تست هم بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت انجام می شود و در آن حداکثر میزان مصرف اکسیژن در طول انجام فعالیت محاسبه می شود.

3. تست استقامت

تست استقامت

تست استقامت میزان قدرتی را اندازه گیری می کند که یک عضله تحمل می کند. تست استقامت به این دلیل اهمیت دارد که در آن مشخص می شود کدام عضله ها قوی تر هستند و کدام نیاز به قوی تر شدن دارند. در این نوع تست تناسب اندام این موارد انجام می شود: اسکوات، پوش آپ و پلانک.

4. تست انعطاف پذیری

تست انعطاف پذیری

شما می توانید از تست های انعطاف پذیری برای بررسی تعادل بدن، دامنه حرکتی و میزان انعطاف پذیری عضلات خود استفاده کنید. این تست تناسب اندام شامل موارد زیر می شود:

 • تست انعطاف کمر: برای اندازه گیری انعطاف پذیری قسمت پایین کمر و همسترینگ انجام می شود. برای انجام این تست باید بر روی زمین بنشینید و پا های خود را دراز کنید. حال دستان خود را تا جایی که می توانید بکشید. فاصله انگشتان دست از پا هایتان میزان انعطاف پذیری شما را نشان می دهد.
 • تست انعطاف شانه (تست زیپر): در این نوع تست تناسب اندام میزان تحرک و انعطاف بازو ها و مفاصل شما محاسبه می شود. لازم است یک دست خود را در پشت گردن و در امتداد ستون فقرات خود قرار دهید. سپس دست مخالف خود را در پشت و به سمت بالا قرار دهید. اگر دست هایتان در یکدیگر قفل شدند، میزان انعطاف پذیری شانه شما مناسب است.
 • تست بالاتنه (تست لیفت): تست بالاتنه به این شکل انجام می شود که شما روی شکم خود دراز می کشید و بازو ها را در کنار بدن خود قرار می دهید. برای بلند کردن بالاتنه فقط باید از عضلات پشت خود استفاده کنید.

جمع بندی

ارزیابی تست اندام به پزشکان و متخصصان نشان می دهد که سلامتی و تناسب اندام شما در چه وضعیتی دارد. عواملی مانند سن، جنسیت و میزان فعالیت بدنی در نتیجه تست تناسب اندام تاثیر دارند. حتی شرایط آب و هوا، زمان و میزان آب بدن شما هم در نتیجه نقش دارند. برای اینکه بهترین نتیجه را داشته باشید، باید به طور مرتب ورزش کنید و آن را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهید. بهتر است برنامه ای تنظیم کنید که شامل تست های تناسب اندام، استقامت و انعطاف پذیری می شود.

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments