سلامت پا

سلامت پا برای بدن بسیار مهم است. اگر پاهایتان در وضعیت خوبی نباشند ، این وضعیت بلافاصله روی مچ پا، زانوها، پشت، ستون فقرات، گردن و سر شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال بسیاری از سردردهایی که ما روزانه بدان دچار می‌شویم ناشی از اختلالاتی است که ما در پاهایمان تجربه میکنیم.

‌این عوارض و از جمله سردرد ها به طور آهسته هر روز بیشتر شده و تا جایی پیش می‌رود که دیگر تحمل درد سخت می‌شود. بدن شما سعی می‌کند اینگونه مشکلات اسکلتی عضلانی شما را که باعث می‌شود فشار زیادی به بدنتان وارد شود را جذب و برای جبران آن تلاش کند.

یک مثال ساده: آیا انگشتان پا شما در زمان راه رفتن به خوبی با زمین تماس ندارد؟ در این حالت ممکن است وزن و فشار زیادی بر روی پاشنه شما باشد. این مشکل می‌تواند باعث شود که بدن شما کمی به عقب متمایل شود و سرانجام ، شما به طور نامحسوسی باسن خود را سفت کنید و  فشار بیشتری به کمرتان وارد کنید و در نهایت سر شما کمی به سمت جلو متمایل می‌شود.

توجه به پاها  کمک می‌کند تا عملکرد کل بدن خود را بهبود بخشیده و از فشار و تنش ها اضافی بر روی دیگر اعضای بدنتان بکاهید. درباره “اسکن پا” بخوانید.

پای سالم، قوی و انعطاف پذیر است. متأسفانه، 80٪ از ما وقتی از درد پاهای خود شکایت می‌کنیم، غالباً فقط به کفش های خود فکر می‌کنیم و اینکه آیا باید به دنبال کفش های بهتری  باشیم یا نه.
اما این مسئله چیزی فراتر از داشتن یک کفش مناسب یا نامناسب است. پا مجموعه ای پیچیده از 26 استخوان و 33 مفصل است که در شبکه ای از حدود 120 عضله، رباط و اعصاب قرار دارد! تمام استخوان های هر دو پا با هم یک چهارم استخوانهای بدن شما را تشکیل می دهند! در نتیجه لازم است که روزانه به پاهای خود توجه و حتی برای سلامت آنها آموزش ببینید.

چرا و چگونه به سلامت پا توجه کنیم؟

ببینیم پا برای ما چه کارهایی می‌کنند:

  • تحمل وزن بدن
  • به عنوان کمک فنر کار می کند.
  • باعث تعادل ما میشود.
  • به عنوان یک اهرم برای حرکت به جلو هنگام راه رفتن عمل میکند.
  • با سازگاری با تمام سطوح به ما پایداری میدهد.
  • به دلیل تحرک ، پا وظیفه پمپاژ‌ مایعات بدن به قلب را دارد.
  • اگر پاها  از سلامتی و آموزش کافی برخوردار باشند سلامتی ما را تضمین می کنند. و وضعیت مچ پا ، زانو ، لگن و کمر بهبود می یابد.

بنابراین ، دیگر چه استدلالاتی لازم دارید که به سلامت پاهای خود توجه کنید؟

استاد دانشگاه هاروارد، اریان تی هانان می‌گوید: «به نظر من بزرگ‌ترین مشکل در رابطه با درد پا این است که هیچ‌‌کس نمی‌داند چه کاری انجام دهد یا با چه کسی در این زمینه صحبت کند.» او همچنین اضافه می‌کند که: «پزشکان معمولاً دوره‌های خاصی را در رابطه با مشکلات پا در دانشکده پزشکی نمی‌بینند و بیشتر مردم در مواجهه با این اختلال، به این فکر نمی‌کنند که به یک متخصص بیماری‌های پا مراجعه کنند؛ مگر اینکه به دیابت یا روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) مبتلا باشند.»

سلامت پا

سلامت بدن را از میزان سلامت پا تشخیص دهید؟

پاهای شما می توانند چیزهای زیادی در مورد وضعیت سلامت عمومی شما به شما بگویند یا در مورد بیماری های زمینه ای به شما هشدار دهند. از درد پا گرفته تا علائم جدی‌تر مانند بی‌حسی، پاهای شما اغلب علائم بیماری را قبل از هر قسمت دیگری از بدن نشان می‌دهند.

ریزش مو در پاها – سلامت پا

موهای روی انگشتان پا در مردان بیشتر مشهود است، اما زنان نیز موهای نازکی روی انگشتان پا دارند. به گفته کالج آمریکایی جراحان پا و مچ پا، اگر متوجه عدم وجود مو در پاهای خود شوید، می تواند نشانه بیماری شریانی محیطی (PAD) باشد.

PAD محدودیت خون در رگ های پا است و ممکن است نشانه بیماری شریانی جدی‌تری باشد که می‌تواند باعث بیماری قلبی شود.

زخم کف پا که خوب نمی شود – سلامت پا

اگر زخم پایی دارید که خوب نمی‌شود، می‌تواند نشانه خطر ابتلا به دیابت باشد. تقریباً 15 درصد از افراد مبتلا به دیابت، دچار زخم کف پا می‌شوند. طبق گفته انجمن پزشکی پا در آمریکا، 14 تا 24 درصد از این افراد به دلیل عفونت نیاز به قطع عضو دارند.
افرادی که از انسولین استفاده می‌کنند بیشتر از افرادی که دیابت خود را با سایر داروها و رژیم غذایی کنترل می‌کنند در معرض خطر هستند. “مراقبت از پای دیابتی” را مطالعه کنید.

پاهای سرد – سلامت پا

سردی پاها ممکن است نشانه ای از PAD باشد که به گفته انجمن جراحان پا و مچ پا آمریکا، به عنوان گردش خون ضعیف نیز شناخته می‌شود. طبق آمارها این موضوع همچنین می‌تواند نشانه ای از اختلال عملکرد تیروئید باشد. اگر دائماً پاها یا دست‌های سردی دارید، در مورد بیماری PAD و تیروئید با پزشک خود صحبت کنید. در این بین پاهای خود را با جوراب های پشمی ضخیم و دمپایی گرم نگه دارید.

ناخن های ضخیم و زرد پا – سلامت پا

اگر یک یا چند ناخن پا شروع به ضخیم شدن، تغییر رنگ یا جدا شدن از پوست کند، ممکن است دچار عفونت قارچی شده باشید.

بزرگ شدن انگشت شست پا – سلامت پا

اگر انگشت شست پا متورم شد، می‌تواند نشانه نقرس باشد. به گفته بنیاد آرتریت، اولین علامت نقرس اغلب بزرگ شدن و دردناک شدن انگشت شست پا است. نقرس نوعی آرتریت است که در اثر تجمع اسید اوریک ایجاد می‌شود که در سردترین قسمت بدن شما یعنی انگشت شست پا ایجاد می‌شود.

بی حسی در هر دو پا – سلامت پا

داشتن احساس مداوم “سوزن و سوزن” در پاها می تواند نشانه ای از نوروپاتی محیطی باشد. طبق گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته، افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر ابتلا به نوروپاتی دیابتی هستند – آسیب عصبی که از کف پا شروع می‌شود و به تدریج تا لگن پیشرفت می‌کند. در صورت احساس بی حسی در هر دو پا، مهم است که فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

ناخن های پا با فرورفتگی های قاشقی شکل

بر اساس گزارشی که در مجله Permanente منتشر شده است، ناخن های فرورفته یا فرورفتگی های قاشقی شکل ممکن است نشانه کمبود مزمن آهن یا کم خونی باشد. ناخن‌های مقعر که کویلونیشیا نامیده می‌شوند نیز می‌توانند در اثر ارتفاع زیاد، ضربه یا قرار گرفتن در معرض فرآورده‌های نفتی ایجاد شوند. اگر متوجه فرورفتگی در ناخن های خود شدید، باید برای ارزیابی کمبود آهن به پزشک مراجعه کنید.

مفاصل سفت یا دردناک – سلامت پا

درد مفاصل انگشت پا ممکن است نشانه یک بیماری دژنراتیو مفصل باشد. آرتریت روماتوئید به طور معمول از مفاصل کوچک دست و پا شروع می‌شود و طبق گفته جانز هاپکینز باعث درد در حین حرکت و حساسیت در مفصل می شود. اگر درد یا تورم مداوم در مفاصل پا یا دست خود دارید، با پزشک خود در مورد مراجعه به روماتولوژیست صحبت کنید.

ناتوانی در بلند کردن قسمت جلویی پای خود – سلامت پا

به گفته مؤسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، ناتوانی در بلند کردن قسمت جلویی پا، افتادگی پا نامیده می‌شود و به دلیل فلج یا ضعف عضلاتی که پا را بلند می‌کنند، ایجاد می‌شود. این وضعیت ممکن است نشانه تعدادی از اختلالات زمینه ای مانند اختلالات عصبی، مولتیپل اسکلروزیس، سکته مغزی، فلج مغزی، فلج اطفال، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا سایر اختلالات عضلانی یا عصبی باشد. درمان بیماری زمینه ای ممکن است علائم را معکوس کند.

انگشتان پا آبی رنگ – سلامت پا

انگشتانی که در معرض سرما آبی می شوند ممکن است نشانه بیماری رینود باشد. این اختلال در رگ های خونی تامین کننده پوست است. قسمت‌های خاصی از بدن، مانند انگشتان پا و انگشتان دست، وقتی در معرض دمای سرد قرار می‌گیرند یا زمانی که تحت استرس هستید، بی‌حس می‌شوند و آبی می‌شوند. افراد مبتلا به بیماری رینود اغلب اقدامات احتیاطی مانند پوشاندن دست ها و پاهای خود را هنگام بیرون رفتن در هوای خنک انجام می دهند.

آیا مشکلات مربوط به سلامت پا، موضوعی شایع است؟

در کشور آمریکا به عنوان یک نمونه با تنوع نژادها و سطوح مختلف فرهنگی آمارها نشان می‌دهد، هفتاد و پنج درصد از آمریکایی ها مشکلات سلامت پا با درجات مختلفی از شدت را در یک دوره تجربه می‌کنند.

آیا مشکلات مربوط به سلامت پا در خانم ها بیشتر است یا آقایان؟

خانم ها حدود چهار برابر مردان مشکلات پا دارند. دلیل این موضوع بیشتر مربوط به پوشیدن مکرر کفش های پاشنه بلند است. البته طبق نظرسنجی ها خانم‌ها در مقایسه با آقایان مراقبت بهتری از سلامت پا را گزارش کرده‌اند، اما با این‌ حال کمتر از نیمی از افرادی که در این نظرسنجی ها شرکت کرده بودند، کاری بیشتر از کوتاه کردن ناخن برای بهداشت پا انجام نداده بودند.

یک فرد به طور متوسط در یک روز معمولی چقدر راه می رود؟

انجمن پزشکی پا آمریکا می‌گوید هر فرد به طور متوسط 8000 تا 10000 قدم در روز برمیدارد. و بطور میانگین مجموعا یک انسان در طول عمر خود حدود 115000 مایل را قدم می‌زند، بیش از چهار برابر دور کره زمین!!!

هنگام راه رفتن چقدر به پای شما فشار وارد می شود؟

فشار وارد شده بر پاها در هنگام راه رفتن معمولا متناسب با وزن بدن است، اما مواقعی وجود دارد که هنگام راه رفتن فشار وارد شده به پاها از وزن بدن بیشتر می شود و زمانی که در حال دویدن هستید، ممکن است سه تا چهار برابر وزن شما باشد. اگر به دویدن علاقه دارید پیشنهاد میکنیم “بهتر دویدن” را بخوانید.

مقدار دقیق فشار و نیروی وارد شده به پاها در هنگام راه رفتن و دویدن و اطلاعات کاملتری از وضعیت مفاصل را میتوانیم با استفاده از دستگاه اسکن پا (اسکنر فشار کف پا) و یا دستگاه تحلیل گام (گیت آنالایزر) اندازه گیری کنیم.

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments