معرفی اسکنر فشار کف پا

اسکنر فشار کف پا (فوت اسکنر فشاری) با استفاده از آرایه ای از سنسورهای فشاری، به شکل نقطه به نقطه فشار کف پا را میسنجد. این دستگاه امکان آنالیز استاتیک (ایستادن)، داینامیک (راه رفتن) را دارند. آنالیز دقیق نوع قوس کف پا در هنگام راه رفتن، ارائه نمودارهای تحلیل حرکتی، ارائه نمودارهای آنالیز میانگین و ماکزیمم فشار، ارائه خطوط COP و... از امکانات این دستگاه است.
دسته دیگر، اسکنرهای سه بعدی هستند که جهت قالبگیری از کف پا مورد استفاده قرار میگیرد، این نوع اسکنرها فقط بصورت استاتیک استفاده میشود و امکان تعیین نوع قوس کف پا را دارند.
دسته سوم اسکنرهای نوری هستند، اسن دستگاه جهت عکس برداری ز کف پا استفاده میشود. این نوع اسکنرها فقط بصورت استاتیک استفاده میشود و امکان تعیین نوع قوس کف پا را دارند.

هر دو این دستگاه ها پلتفرم های اسکن فشار کف پا هستند، در نتیجه از نظر تکنولوژی هردو دستگاه از تکنولوژی یکسانی استفاده میکنند. تفاوت ظاهری دو دستگاه در طول ناحیه سنسوری است. اسکنر فشار کف پا دارای فضای سنسوری 40 سانتیمتر در 40 ساتیمتر است، در صورتی که دستگاه آنالیز گیت دارای فضای سنسوری 40 سانتیمتر در 200 ساتیمتر است.
این تفاوت ظاهری باعث میشود در اسکنر فشار کف پا تحلیل داینامیک برای هر پا به صورت جداگانه انجام شود و در در دستگاه آنالیز گیت آنالیز داینامیک برای هردو پا در کنار یکدیگر انجام شود.
در واقع نوع پیشرفته تر اسکنرهای فشار کف پا با قابلیت آنالیز کامل گام برداشتن و ارائه داده های دقیق از الگوی راه رفتن، دستگاه آنالیز گیت نام دارد. اسکن پا با استفاده از دستگاه تحلیل گام، علاوه بر اطلاعات قابل استخراج از اسکنرهای فشار کف پا، جابجایی های مرکز ثقل بدن، اختلاف فاز بین دو پا و فاصله بین دو پا و طول استپ و استرایدها و نمودارهای دقیق حرکت شناسی را ارائه می نماید. اسکن پا با استفاده از دستگاه آنالیز گیت با سرعت و دقت بالاتری انجام میشود. در نتیجه علاوه بر ارائه ی اطلاعات دقیقتر، مطب های با تعداد مراجعین زیاد جهت بهره وری بیشتر از زمان به دستگاه آنالیز گیت مجهز میشوند.
دستگاه های آنالیز گیت بر خلاف اسکنرهای فشار کف پا قابل جابجایی نیستند و در محل کلینیک مستقر هستند.

پرشر (Pressure) در زبان انگلیسی به معنای “فشار” و فوت (Foot) به معنای “پا” است. بناربراین منظور از فوت پرشر، اسکنر فشار کف پا است. این اصطلاح گاها به اشتباه برای اسکنرهای نوری به کار می­رود. باید به یاد داشت که اسکنرهای نوری تنها عکسی از کف پا می­گیرند و هیچ اطلاعاتی از فشار نقطه ­ای در اختیار کاربر قرار نمی­دهند.

جهت ساخت کفی طبی برای یک بیمار، ابتدا متخصص باید مشکل و ناهنجاری پا را به طور دقیق تشخیص داده و سپس بر اساس ابعاد و اندازه­ ی پای بیمار، کفی طبی مناسب را برای بیمار طراحی نماید. بر این اساس، بهترین دستگاه اسکن پا جهت ساخت کفی طبی، اسکن پا توسط دستگاه اسکنر فشار کف پا و سپس اسکن پا با استفاده از دستگاه اسکن سه بعدی پا است.

کفی به دست آمده از تلفیق اطلاعات اسکن پا به روش اسکن فشار کف پا و اسکن سه بعدی پا دارای بالاترین درجه علمی و بالاترین میزان رضایت از سمت مصرف کننده است.

اسکن کف پا با استفاده از صفحه فشار یا اسکنر فشار کف پا آزمایشی است که برای اندازه گیری و تجزیه و تحلیل نیروهایی که بر پاهای فرد هنگام انجام فعالیت های خود مانند راه رفتن، دویدن، بلند کردن بارها و…. اثر دارد، انجام می شود. این اندازه گیری با استفاده از یک دستگاه پیشرفته حاصل می شود. بنابراین یک تصویر واضح از فشار تجربه شده توسط هر قسمت از کف پا را تولید می کند. اسکن پا با صفحه فشار برای تعیین محل دقیق فشار اضافه ی پا ضروری است.

  • اجرای ساده و بدون مشکل برای بیمار
  • آنالیز دقیق و جامع
  • امکان آنالیز وضعیت مرکز ثقل بدن در هنگام ایستادن و راه رفتن
  • ارائه نمودارهای حرکت شناسی و نظارت بر روند درمان با نموادرهای بالانس اسکرین
  • امکان بررسی دردهای مزمن و لحظه ای
  • اسکن داینامیک و سنجش واقعی فشار پا
  • اسکن کف پا برای کمردرد
  • اسکن کف پا برای نوروپاتی محیطی
  • پا برای درد اندام تحتانی و پا

برای مطالعه بیشتر لطفا اینجا کلیک کنید.