پاسچر چیست؟

پاسچر چیست؟ چرا شناخت صحیح از پاسچر اهمیت دارد؟ وضعیت اکثر مشاغل به سمتی رفته که تعداد کمی از ما روزانه تحرک لازم برای بدن را داریم و همین موضوع سیستم اسکلتی، ستون فقرات و وضعیت بدنمون رو تحت تاثیر قرار داده. پاسچر (posture) به شکل بدن انسان گفته میشه و در واقع وضعیت اسکلتی عضلانی بدنه که برخی اوقات به خاطر تغییر در مفاصل و عضلات بافت های بدن از حالت طبیعی خارج میشه و اصطلاحا بهش پاسچر بد میگیم. علت این تغییرات هم عادت های نامناسب در رفتار های روزمرمونه مثل مدل نشستن، راه رفتن و حتی ایستادن.

پاسچر زمانی در حالت نرمال قرار داره که موقع ایستادن، بدن در یک تقارن و تعادل باشه. ارزیابی این تعادل با دستگاه های آنالیز ناهنجاری های قامتی بدن قابل اندازه گیری هست.

عوارض و علائم ضعف پاسچر چیست؟

خیلی هامون به خاطر آگاهی کمی که نسبت به وضعیت درست پاسچر داریم دچار ضعف پاسچر میشیم و این ضعف به شکل های گوناگون خودش رو نشون میده از جمله علائمی که شاید خیلی هامون ندونیم:

  • کم تحملی عضلات یا پائین اومدن آستانه خستگی عضلات
  • سردرد
  • قاعدگی دردناک
  • افزایش فشار  به عضلات و مفاصل
  • آرتروز و….

اگر دوست دارید با انواع ناهنجاریهای پاسچر آشنا بشید به مقاله “معرفی انواع ناهنجاریهای قامتی” مراجعه کنید.

پاسچر مناسب در حالت نشسته و خوابیده چگونه است؟

    پاسچر وضعیت نشسته

راحت ترین حالت های نشستن، حالت چهارزانو، دوزانو و نشستن روی صندلی و مبل هست. بدن ما در این حالات نمیتونه برای زمان زیادی راحت باشه. اما این در صورتیه که همین استراحت کوتاه مدت باعث آرامش میشه!! اما پاسچر مناسب برای نشستن وقتی هست که کمترین فشار به ستون فقرات وارد بشه. این حالت زمانی درست شکل میگیره که ستون فقرات، سر و سینه در راستای صحیح کشیده بشه. با پر کردن قسمت کشیده شده و صاف کردن سر و سینه، از خم شدن ستون فقرات جلوگیری میشه. در این حالت پاسچر به تعادل میرسه.

پاسچر,پاسچر بد,پاسچر خوب,پاسچر نشسته

  بهترین وضعیت بدن در هنگام خوابیدن برای سلامت پاسچر چیست؟

همه ما خواب رو شاخصی برای استراحت و آرامش بدن میدونیم. اگر در وضعیت خوابیده، پاسچر در حالت نامناسبی قرار بگیره، در طولانی مدت باعث بروز مشکلات جدی میشه. پاسچر وقتی در حالت مناسب قرار میگیره که به پهلو خوابیده باشید و پای پایینیتون رو کشیده و زیر پای بالایی یک بالشت کوچک قرار  بدید.اگر جزو کسایی هستید که به دمر خوابیدن عادت دارید، حتما از یک بالشت کوچک زیر شکمتون استفاده کنید و فشار روی ستون فقرات رو کمتر کنید.

پاسچر,پاسچر بد,پاسچر خوب,پاسچر خوابیده

علت پاسچر ضعیف چیست؟

بروز ناهنجاری های اسکلتی و وضعیت بدنی بد ناشی از حرکات تکراری و حفظ بدن در موقعیت های نامناسب بدنیه. این عادت ها در ناخودآگاه شخص شکل میگیره و در نهایت به یک چرخه حرکتی غلط تبدیل میشه.

پاسچر,پاسچر بد,پاسچر خوب,پاسچر ضعیف

تشخیص پاسچر بد

تشخیص پاسچر بد یا ناهنجاری  قامتی توسط متخصص به دو شیوه انجام میگیره. یکی از روش ها ارزیابی چشمی هست. روش بعدی با استفاده از دستگاه آنالیز پاسچر که با استفاده از تکنولوژی فتوگرامتری ،مشخصات قامتی، ناهنجاریهای ستون فقرات و اسکلت بدن انسان، عدم تقارن های موجود در قامت انسان و انحرافات محور بدن انسان رو ارزیابی می‌کنه.

چطور پاسچر را اصلاح کنم؟

پاسچر بد یا وضعیت بدنی نامناسب به مرور زمان و با انجام حرکات روزمره به صورت نادرست، ایجاد میشه و قوز پشتی و آرتروز از رایج ترین مشکلاتی هست که برای افراد به وجود میاره.

در این شرایط با مراجعه به متخصص های طب فیزیکی، ارتوپدی فنی، فیزیوتراپی و بیومکانیک نسبت به آنالیز وضعیت پاسچر اقدام کنید. با مراجعه به متخصص، آنالیز ناهنجاری های بدن شما ارزیابی میشه و پروسه درمان آغاز میشه.

4.2 6 votes
رأی دهی به مقاله
Subscribe
Notify of

6 نظرات
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

خیلی عالی، محصول آنالیز پاسچر شما را خریداری کردم و راضی هستم

حالت خواب یا نشستن نامناسب بچه ها تا چند سالگی روی ستون فقراتشون تاثیر نمیزاره؟

حرکات اصلاحی رو برای درمان ناهنجاری های جزئی پیشنهاد میکنید؟

بسیار عالی بود ممنون