آنچه باید راجع به چرخش پای کودک بدانیم

در این نوشتار انواع چرخش پا و بخصوص چرخش پای کودک را معرفی کرده، عوارض و میزان اهمیت چرخش پای کودکان را بررسی میکنیم.

Intoeing چرخش پای کودک به سمت داخل

در افراد مبتلا به Intoeing، پای انسان هنگام راه رفتن یا دویدن به سمت داخل متمایل میشود. این عارضه در صورت دیده شدن در پای کودکان با احتمال زیاد و در اغلب موارد به شکل طبیعی رفع می‌شود و نیاز به کفش مخصوص یا تمرینات اصلاحی خاص نیست.

چرخش پا,گردش پا,پای کودک

والدین معمولا بابت چرخش پای کودکان به سمت داخل در هنگام راه رفتن نگران هستند. باور آنها این است که این عارضه میتواند همچون بزرگسالان دائمی باشد و معمولا از پزشک متخصص برای حل این موضوع کمک میخواهند. اما معمولا این عارضه در کودکان زیر 8 سال بدون نیاز به هیچ ارتوز یا عمل جراحی به شکل خود به خود حل میشود. کودکان نوپا یا شیرخوار به هیچ نوع کفش خاصی نیاز ندارند مگر برای گرم نگه داشتن پا و محافظت از آسیب های دیگر.

در موارد شدید این عارضه، کودک ممکن است برای حفظ تعادل مشکل داشته باشد و اصطلاحا تلو تلو بخورد. طبیعتا در این موارد مراجعه به پزشک ضرورت دارد. اما موارد دیگری که باید بدانید:

  • این عارضه برای کودک هیچ دردی بهمراه ندارد.
  • این عارضه معمولا با روشی که کودک برای راه رفتن انتخاب میکند ارتباط ندارد.
  • این عارضه ارتباطی با مشکلات مفصلی در بزرگسالی ندارد.

انواع چرخش پای کودک به سمت داخل

Tibial Torsion (چرخ پا از ناحیه ساق پا)

وضعیتی است که درشت نی در پای کودک به سمت داخل متمایل شده است. در رحم مادر پاها در وضعیت خاصی قرار دارند. اگر بعد از تولد نوزاد پاها به سمت بیرون قرار نگیرند، به این معنی است که این عارضه وجود دارد. در صورتی که درمان این عارضه انجام نشود، مشکل تا نوجوانی بحرانی تر میشود و آتلها، کفشهای مخصوص یا حرکات اصلاحی پاسخگو نیستند. اگر کودک حداقل 8 تا 10 سال سن داشته باشد و در راه رفتن به دلیل این عارضه مشکل داشته باشد میتوان با جراحی این مشکل را درمان کرد. استفاده از کفی طبی و کفش های مخصوص در کنترل این عارضه بسیار موثر است.

Femoral Torsion (چرخ پا از استخوان ران)

وضعیتی است که استخوان ران در پای کودک به سمت داخل متمایل شده باشد. معمولا این عارضه در سنین بین 5 تا 6 سالگی آشکار میشود. پزشکان دلیل مشخصی برای این عارضه پیدا نکردند. تنها در صورتی که کودک حداقل 9 سال سن داشته باشد و مشکلات بسیار زیادی در گام برداشتن داشته باشد، جراحی به عنوان درمان انتخاب میشود.

زانوی ضربدری یا پرانتزی معمولا با بزرگتر شدن کودک نمایان میشوند. اصلاح پای ضربدری و پرانتزی در نوجوانان بسیار شایع است و ارتوزهای بسیاری برای این امر موجود است.

باید توجه داشت که کف پای صاف در نوزادان کاملا طبیعی است. قوس کف پا حداقل تا 5 سالگی در حال شکل گرفتن است.

چرخش کف پا metatarsus adductus

metatarsus adductus یک عارضه شایع در پای نوزادان است. در این عارضه پای نوزاد از قسمت میانی کف پا تا انگشتان به سمت داخل انحنا پیدا میکند.

چرخش پا,گردش پا,پای کودک

این عارضه در شکل شدید شبیه به عارضه ی پاچنبری است. معمولا این عارضه به شکل خود به خود بهبود پیدا میکند و به همین دلیل برای نوزادان حداقل تا چند ماه درمانی تجویز نمیشود. در صورت نیاز ضروری به درمان از قالبها و کفشهای اصلاح کننده استفاده میشود و نرخ درمان، بخصوص در کودکان 6 تا 9 ماه درصد بسیار بالایی دارد.

گردش پا به سمت بیرون Outtoing

اکثر کودکان به شکل طبیعی در 2 سالگی، با سرپنجه پا و در حالت نسبتا چرخیده به بیرون راه میروند. اما اگر پا زیادی به بیرون متمایل شده باشد یک عارضه است.

چرخش پا,گردش پا,پای کودک

این عارضه به نسبت گردش پا به سمت داخل شایع نیست و در اکثر افراد این بخشی از فرایند طبیعی رشد است. با این وجود اگر میخواهید کاملا از سلامت پای کودکتان مطمئن شوید، در بازدیدهای دوره ای پزشک از کودکان میتوانید از او سوال کنید.    

مطالب مرتبط:

اسکنر فشار کف پا

دستگاه آنالیز ناهنجاریهای قامتی

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments