ورزشکاران در نمای سه بعدی

” نمای سه بعدی بدن یک ورزشکار چه اهمیتی داره و از نظر تخصصی چه کمکی به اون میکنه؟ ” این موضوع (بدرستی) این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته. همه ما این رو میدونیم که داشتن بدن ایده آل و متقارن در ورزشکاران یک اصل مهمه که فرم بدن در رشته های مختلف ورزشی کمی متفاوته.

پارامترهای مهم در بدن ورزشکاران، مثل نسبت ها و مواردی که باید به اون توجه کنند، با توجه به نمای سه بعدی بدنشون، مورد بررسی قرار میدیم.

نمای سه بعدی فوتبالیست ها

داشتن هیکل عضلانی و یک بدن کامل در فوتبالیست ها از اهمیت بالایی برخورداره. همه فوتبالیست ها باید آمادگی جسمانی بالایی داشته باشن تا بتونن 90 دقیقه تو زمین، بازی کنن اما داشتن بدن کامل در فوتبالیست ها به شاخص های بدنی اونها و هیکل عضلانیشون خلاصه نمیشه و به میزان اکسیژن مصرفی و میزان سریع بودن اونها هم بستگی داره. از طرف دیگه با توجه به میزان کالری که توی هر تمرین و بازی میسوزونن تغذیشون هم باید جوری برنامه ریزی بشه که دچار ضعف جسمانی نشن! در طول روز نوشیدن مقدار آب زیاد به اونها کمک میکنه.برای تعادل در پارامترهای بدنی، فوتبالیست ها هم هر چند وقت یک بار به یک نمای سه بعی از بدنشون نیاز دارن ! نمای سه بعدی بدن گزارشی در اختیار اونها قرار میده که شامل چک کردن میزان چربی و آب بدنشون هم هست که با دستگاه های اسکنر سه بعدی قابل ارزیابی هستش.

نمای سه بعدی بدن فوتبالیست, بدن فوتبالیست, اسکن سه بعدی بدن, اسکنر سه بعدی بدن

نمای سه بعدی بدنسازان

نسبت سایزها در بدن فیتنس کاران بیشترین اهمیت رو در ظاهر براشون داره. بررسی نمای سه بعدی بدن به فیتنس کاران بازخوردی از چگونگی رشد بدنشون میده و همچنین اونها رو از وضعیت چربی سوزی دور کمر و ناحیه لگن و عضله سازی در اندامها مطلع میکنه.

اندازه دور کمر و میزان چربی بدن فیتنس کاران از پارامترهای مهم در ظاهر اونها به حساب میاد و بررسی دقیق این پارامتر ها به رشد بدنشون کمک میکنه. این نمای سه بعدی در باشگاه های تخصصی توسط دستگاه اسکنر سه بعدی بدن نمایش داده میشه و با توجه به ایده آل بدنی و سایز بدن هر فرد مورد بررسی قرارمیگیره.

جدول قد و وزن مناسب برای بدنسازان طبیعی و استاندارد حجم عضلات

جدول قد و وزن ایده آل ورزشکاران, اسکن سه بعدی بدن ورزشکاران, نمای سه بعدی بدن

برای در تقارن بودن بدن، نسبت های ایده آلی وجود دارد که در نمای سه بعدی بدن کاملا قابل مشاهده و بررسی هست:

  • اندازه بازو=۲۵۲% اندازه مچ
  • اندازه ساق= ۱۹۲% اندازه پاشنه پا
  • اندازه گردن= ۷۹% اندازه سر
  • اندازه سینه= ۱۴۸% اندازه لگن
  • اندازه کمر= ۸۶% اندازه لگن
  • اندازه ران= ۱۷۵% اندازه زانو
اسکن سه بعدی بدن ورزشکاران, نمای سه بعدی بدن, فیتنس, سه بعدی فیتنس

دستگاه اسکنر سه بعدی بدن میزان چربی و آب بدن و همچنین نسبت های بالاتنه به پایین تنه رو در قالب یک  گزارش در اختیار شما قرار میدهد.

درصد چربی بدن ورزشکاران در نمای سه بعدی چقدر است؟

میزان چربی بدن در بدن ورزشکاران به اونها در تنظیم وزنشون کمک میکنه و همچنین میزان درصد چربی ورزشکاران در رشته های مختلف متفاوت است. در زنان و مردان هم این درصد متغیره.

مردان(درصد)زنان (درصد)رشته های ورزشی
5 تا 1210 تا 15سه گانه
6 تا 1210 تا 16شناگران
5 تا 1010 تا 16دوندگان ماراتون
5 تا 811 تا 14ژیمناستیک کاران
5 تا 1212 تا 18دوندگان سرعت
10 تا 1614 تا 20تنیس بازان
5 تا 1515 تا 20دوچرخه سوران
6 تا 1220 تا 27بسکتبال
1416 تا 25والیبالیست ها
فرم اندام, چربی بدن

آب بدن ورزشکاران در نمای سه بعدی

با توجه به اهمیت آب در تنظیم دمای بدن، ورزشکاران به دلیل اینکه در تمرینات و به صورت عرق ، آب بدنشون به طور طبیعی کاهش پیدا میکنه باید با قت میزان مایعات و آب بدنشون رو کنترل و بررسی کنند که آیا آب تلف شده، جبران یا جایگزین شده است یا خیر؟ به راحتی با استفاده از تست سه بعدی بدن، ورزشکاران میتوانند وضعیت شاخص های سلامتی بدن را کنتر از یک دقیقه بررسی کنند.

خطرات کاهش وزن با کم کردن آب بدن چیست؟

خیلی از ورزشکارانی که باید به یک وزن ثابت برسند برای کاهش وزن از روش عرق ریزی استفاده میکنن.

بدن انسان طوری طراحی شده که از طریق عرق ریزی دمای خودش رو تنظیم میکنه. در بیشتر روشهای عرق ریزی برای کاهش وزن مثل استفاده از لباسهای پلاستیکی یا تمرین در فضای مرطوب، میزان تعریق بدن افزایش پیدا میکنه و به صورت طبیعی هم تبخیر نمیشه و کمکی به دفع دمای اضافی بدن نمیکنه به همین علت این روش برای بدن خطرناکه و نباید مورد استفاده ورزشکاران قرار بگیره.

آنالیز سه بعدی بدن ورزشکاران چطور انجام میشود ؟

امروزه مشخص کردن وضعیت سلامت و حجم بدن ورزشکاران با استفاده از اسکنرهای سه بعدی بدن، کمتر از 40 ثانیه زمان نیاز دارد. این اسکنرها به سرعت حجم، چربی، آب و شاخص های سلامت بدن مانند BMI، ABSI، BMR، Body Size Balanc، Fit Score و…. را گزارش میکند.

5 1 vote
رأی دهی به مقاله
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments