پلنتار فاشیاتیس چیست؟

پلنتار فاشیاتیس یکی از شایع ترین دردهای پا است. علامت این عارضه درد پا در ناحیه پاشنه یا بین پاشنه و قوس کف پا است. این درد صبح ها بعد از خواب یا بعد از یک استراحت طولانی مدت بدتر میشود. ممکن است فرد دچار این عارضه به محض اینکه شروع به راه رفتن کرد، درد از بین برود اما به تدریج با سپری کردن فعالیت های روزانه درد بیشتر میشود. اگر این درد برای شما آشناست، نگران نباشید و اصلا تنها نیستید.

پلنتار فاشیاتیس برای چه افرادی ایجاد میشود؟

حدود 10% از بزرگسالان پلنتار فاشیاتیس و درد پا ناشی از این عارضه را تجربه خواهند کرد. هرچند این عارضه میتواند دلالیل زیادی داشته باشد، اما طبق بررسی ها افراد مسن، دونده ها، افرادی که ساعتهای طولانی روی پاها ایستاده اند و یا افرادی که بارهای سنگین حمل میکنند بیشتر درگیر این عارضه هستند.

درد پلنتار فاشیاتیس ناشی از چیست؟

ابتدا لازم است تا با پلنتار فاشیاتیس آشنا شویم. این عارضه نام خود را دقیقا از ناحیه آسیب دیده میگیرد، رباط فاشیای کف پا. این رباط مانند یک کلاف ضخیم از پاشنه پا تا انگشتان پا کشیده شده است. وظیفه اسن کلاف حمایت از قوس کف پاست تا شکل طبیعی خود را حفظ کند و از طرف دیگر بخش زیادی از تحمل بار و وزن بدن را در طول فعالیت های روزانه بدوش میکشد.

پلنتار فاشیاتیس, فاشیا پلنتار, درد پا

اگر این رباط دچار کشیدگی یا تحت فشارهای مداوم باشد و ساپورت (حمایت) مناسبی نداشته باشد، صدمه میبیند. صدمه دیدن این رباط باعث احساس درد پا میشود.

 راه درمان عارضه پلنتار فاشیاتیس چیست؟

درمان پلنتار فاشیاتیس از ایجاد یک ساپورت مناسب برای این رباط شروع میشود. یک ساپورت دقیق و مناسب ابتدا از آسیب دیدگیهای جدی جلوگیری میکند و سپس شروع به بهبود وضعیت رباط خواهد کرد. این ساپورت از قوس کف پا پشتیبانی میکند و فشار روی رباط فاشیا را بسیار کم میکند. همچنین این ساپورت ضربه منتقل شده از زمین به کف پا در هنگام راه رفتن جذب میکند. کم شدن فشار بر روی پلنتار فاشیا باعث میشود پاها راحتتر فعالیت خود را در طول روز انجام دهند.

شاید در نگاه اول فکر کنید باید کفش خاصی را استفاده کنید. اینطور نیست، استفاده از کفی طبی طراحی شده توسط یک متخصص مجرب راه حل این عارضه است. البته در موارد شدید این عارضه بنا بر نظر پزشک ممکن است از صندلهای طبی مخصوص یا ارتوزهای شبانه نیز استفاده شود.

کفی طبی اختصاصی, کفی طبی رفع درد پا

نکته بسیار مهم در طراحی کفی های طبی برای این عارضه، سنجش دقیق طول قوس کف پا، ارتفاع قوس کف پا و نحوه توزیع فشار کف پا با دقت نقطه به نقطه است.

ابعاد دقیق قوس کف پا و ارتفاع قوس کف پا با استفاده از مدلسازی و قالبگیری کف پا انجام میشود. امروزه این قالب توسط اسکنرهاس سه بعدی کف پا انجام میشود و با دقت 0.1 میلیمتر ابزار بسیار دقیقی در دستان متخصصین است.

سنجش نقطه به نقطه فشار کف پا به جهت یافتن نقاطی در کف پا که تحت فشار زیاد هستند و تعدیل این فشار، در طراحی و ساخت کفی طبی توسط متخصص اهمیت ویژه ای دارد. این سنجش دقیق توسط اسکنرهای فشار کف پا انجام میشود.

اسکن پا, فشار کف پا, درد پا در یک نقطه

توجه کنید اسکنرهایی که به شکل ناحیه ای (مثلا تمام پاشنه پا) وجود فشار بیشتر نسبت به سایر نواحی را نمایش میدهند، نمیتوانند اطلاعات مناسب در طراحی کفی های اختصاصی برای یک بیمار را ارائه دهند. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

نتیجه گیری:

پس به عنوان کلام آخر، برای درمان پلنتار فاشیاتیس، به کلینیک های ارتوپدی فنی دارای تجهیزات استاندارد مراجعه کنید. تشخیص دقیق توس متخصص باعث ارائه صحیحترین و لذت بخشترین راه درمان برای بیمار است.     

خواص کفی طبی
  • جلوگیری از ایجاد درد
  • جلوگیری از ایجاد زخم و آسیب
  • خمایت از قوس کف پا و تراز ساختار اسکلتی عضلانی کف پا
  • توزیع فشار یکنواخت کف پا
0 0 votes
رأی دهی به مقاله
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments